0312 397 80 38 - 0850 305 08 80    Ankara Ticaret Borsası (ATB) İş Merkezi K Blok No: 286 – 287 Macunköy – Yenimahalle

Hazır yemek fabrikasında mutlaka olması gereken niteliklerden bahsedecek olursak eğer; İşyerinin çevresinde, işyerini olumsuz etkileyecek ve çapraz bulaşmaya neden olabilecek kirletici unsurlar(toz, koku) olmamalıdır ve zararlıların işyerine girişi önlenmelidir.

İşyerinde personelin de uyması gereken bir takım kurallar vardır ve bu kuralları işletme içerisinde göz önünde olacak çeşitli yerlere uyarı levhaları asarak personele sürekli hatırlatmak iyi bir yöntemdir. Besin maddelerinin işlendiği, pişirildiği yüzeyler üzerinde kir birikintisi, yabancı maddelerin gıda maddelerine bulaşmasına yol açmayacak şekilde dizayn edilmelidir. Özellikle mutfak bölümünde tehlike oluşturabilecek malzemeler uzak tutulmalı, ve bu bölgelerdeki pencere camları plastik filmlerle kaplanmalıdır.

Gıda işlemlerinde kullanılan buhar ve buz gibi ihtiyaçlar, şebeke suyu değil, içilebilir sudan elde edilmelidir.

Hazır yemek fabrikalarında depolama

Depo, bir şeyi korumak, saklamak ve gerektiğinde kullanmak için konduğu yerdir. Depo kullanılan maddeye göre özellik taşır. Depolama tesislerinin türü gıdanın yapısına bağlıdır.

Gıdaların uygun şekilde muhafazası hem kalitenin korunmasını hem de devamlılığını sağlamaktadır. Bu nedenle hazır yemek sektöründe gıdaların ve diğer malzemelerin uygun şekilde soğuk şartlarda muhafaza edilmesi büyük önem taşır.

Depolamada aşağıdaki özelliklere dikkat edilmelidir:

Depo koşulları, üretim alanlarında olduğu gibi, sanitasyon uygulamaları hakkında eğitimli bir kişi tarafından denetlenmelidir.

Ürünler, bozulma ve bulaşmanın önleneceği koşullarda ve nem tutmayan uygun malzemeler üzerinde depolanmalıdır.

Soğutma gerektiren bileşenler 4°C ya da daha düşük sıcaklıkta saklanmalı ve uygun biçimde izlenmelidir.

Depolarda sıcaklık, nem, havalandırma gibi sorunları giderecek önlemler alınmalıdır.

Tüketime hazır ürünler her zaman üst raflarda çiğ gıdalar ise alt raflarda saklanmalıdır.

Kaliteli, müşterinin sağlığına önem veren, gerekli bütün yasal önlemleri almış toplu yemek fabrikalarının taşıması gereken başlıca nitelikler ve ürün depolama konularında uyulması gereken kurallardan kısaca bahsettik. İnsan sağlığının en çok içerisinde yer aldığı sektörlerin başında yer alan catering sektöründe hizmet veren bir yemek fabrikası ararken göz önünde bulundurulması gereken bu kuralları dikkate almanızı öneriyoruz.


Toplu iftar yemeği Ankara bölgesi için 2018 yılında da 13 yıllık catering tecrübemizle hizmetinizdeyiz.